Milwaukee Lutheran – Apr 7
Milwaukee Lutheran – Apr 13
Cedar Grove – Apr 19
Waukesha South – Apr 29
Waukesha South – May 6
Waukesha School for the Deaf – May 18

Milwaukee Lutheran

April 7

Athlete Gr GEv Event Time Place Tot
Abigail Westendorf 9 12 1600m 7:11.28 3
Megan Clark 11 12 200m 34.28
Megan Clark 11 12 400m 1:22.99
Jaclyn Nurre 10 12 55m 10.29
Abigail Westendorf 9 12 800m 3:10.99 6
Jaclyn Nurre 10 12 800m 3:34.99
Nicholas Leonard 9 12 1600m 5:24.57 3
Matthew Hughes 11 12 1600m 5:50.59 5
Dietrich Heiss 9 12 1600m 5:55.05 6
Dietrich Heiss 9 12 200m 29.17
Nicholas Leonard 9 12 400m 1:01.99 4
Matthew Hughes 11 12 800m 2:35.50 4
Nicholas Leonard 9 12 800m 2:36.00 5
Athlete Gr GEv Event Length Place Tot
Megan Clark 11 12 LongJ 13-08.00 2
Nicholas Leonard 9 12 HighJ 5-00 3
Matthew Hughes 11 12 LongJ 15-06.00 2

Milwaukee Lutheran

April 13

Athlete Gr GEv Event Time Place Tot
Megan Clark 11 12 100m 15.33
Abigail Westendorf 9 12 1600m 6:55.99
Megan Clark 11 12 400m 1:17.99
Abigail Westendorf 9 12 800m 2:54.99 8
Nicholas Leonard 9 12 1600m 5:24.99 3
Matthew Hughes 11 12 1600m 5:42.99
Dietrich Heiss 9 12 1600m 6:08.99
Sherrod Reed 12 12 200m 27.33
Jay Egan 9 12 200m 28.93
Matthew Hughes 11 12 300h 55.71
Dietrich Heiss 9 12 300h 59.65
Nicholas Leonard 9 12 400m 1:02.99 4
Nicholas Leonard 9 12 800m 2:23.99 5
Dietrich Heiss 9 12 800m 2:30.99
Jay Egan 9 12 800m 2:55.99
Athlete Gr GEv Event Length Place Tot
Megan Clark 11 12 LongJ 14-00.00 6
Nicholas Leonard 9 12 HighJ 5-02 3
Matthew Hughes 11 12 LongJ 14-02.00
Dietrich Heiss 9 12 TripJ 29-01.25 4

Cedar Grove

Athlete Gr GEv Event Time Place Tot
Abigail Westendorf 9 12 1600m 6:26.99 3
Megan Clark 11 12 400m 1:18.99 6
Jaclyn Nurre 10 12 400m 1:25.99
Abigail Westendorf 9 12 800m 2:54.99 6
Jaclyn Nurre 10 12 800m 3:37.99
Nicholas Leonard 9 12 1600m 5:18.99 3
Dietrich Heiss 9 12 1600m 5:47.99
Jay Egan 9 12 200m 27.59
Jay Egan 9 12 400m 1:05.99 6
Matthew Hughes 11 12 400m 1:06.99
Nicholas Leonard 9 12 800m 2:20.99 3
Dietrich Heiss 9 12 800m 2:31.99
Athletes Grade Event Time Place Tot
Matthew Hughes
Dietrich Heiss
Jay Egan
Nicholas Leonard
12 4x400m 4:19.99 5
Athlete Gr GEv Event Length Place Tot
Megan Clark 11 12 HighJ 4-00 2
Megan Clark 11 12 LongJ 13-05.00 4
Nicholas Leonard 9 12 HighJ 4-08 6
Dietrich Heiss 9 12 TripJ 27-11.75 6

Waukesha South

April 29

Athlete Gr GEv Event Time Place Tot
Megan Clark 11 12 100m 14.47
Abigail Westendorf 9 12 1600m 6:41.99
Jenna Klimt 12 12 200m 34.19
Abigail Westendorf 9 12 3200m 16:48.99
Jenna Klimt 12 12 400m 1:20.99
Jaclyn Nurre 10 12 400m 1:24.99
Sherrod Reed 12 12 100m 12.47
Nicholas Leonard 9 12 1600m 5:26.99
Matthew Hughes 11 12 1600m 5:33.99
Dietrich Heiss 9 12 1600m 6:09.99
Sherrod Reed 12 12 200m 27.28
Matthew Hughes 11 12 3200m 12:12.99
Sherrod Reed 12 12 400m 1:01.99
Jay Egan 9 12 400m 1:05.99
Ryan Klimt 9 12 400m 1:11.99
Nicholas Leonard 9 12 800m 2:22.99
Dietrich Heiss 9 12 800m 2:37.99
Jay Egan 9 12 800m 2:42.99
Ryan Klimt 9 12 800m 3:00.99
Athletes Grade Event Time Place Tot
Megan Clark
Jaclyn Nurre
Jenna Klimt
Abigail Westendorf
12 4x100m 1:04.99
Sherrod Reed
Jay Egan
Ryan Klimt
Nicholas Leonard
12 4x400m 4:19.99
Athlete Gr GEv Event Length Place Tot
Megan Clark 11 12 HighJ 4-06
Megan Clark 11 12 LongJ 12-11.00

Waukesha South

May 6

Athlete Gr GEv Event Time Place Tot
Megan Clark 11 12 100m 14.66
Abigail Westendorf 9 12 1600m 6:32.99
Kylie Mergner 9 12 1600m 7:33.99
Megan Clark 11 12 200m 32.26
Abigail Westendorf 9 12 200m 32.90
Jaclyn Nurre 10 12 400m 1:25.99
Abigail Westendorf 9 12 800m 2:55.99
Sherrod Reed 12 12 100m 12.80
Nicholas Leonard 9 12 1600m 5:08.99
Matthew Hughes 11 12 1600m 5:23.99
Sherrod Reed 12 12 200m 28.19
Matthew Hughes 11 12 3200m 11:46.99
Jay Egan 9 12 400m 1:01.99
Dietrich Heiss 9 12 400m 1:01.99
Ryan Klimt 9 12 400m 1:12.99
Nicholas Leonard 9 12 800m 2:18.99
Dietrich Heiss 9 12 800m 2:36.99
Jay Egan 9 12 800m 2:37.99
Athletes Grade Event Time Place Tot
Megan Clark
Jaclyn Nurre
Abigail Westendorf
Kylie Mergner
12 4x100m 1:04.99
Ryan Klimt
Dietrich Heiss
Jay Egan
Nicholas Leonard
12 4x400m 4:28.99
Athlete Gr GEv Event Length Place Tot
Megan Clark 11 12 HighJ 4-06
Sherrod Reed 12 12 LongJ 16-11.00
Dietrich Heiss 9 12 TripJ 29-01.00

Wisconsin School for the Deaf

Athlete Gr GEv Event Time Place Tot
Megan Clark 11 12 100m 14.31 3
Abigail Westendorf 9 12 1600m 6:45.99 1
Jaclyn Nurre 10 12 1600m 8:26.99 4
Abigail Westendorf 9 12 200m 32.97
Megan Clark 11 12 200m 32.99
Kylie Mergner 9 12 200m 33.11
Jenna Klimt 12 12 200m 35.99
Abigail Westendorf 9 12 800m 2:57.99 2
Kylie Mergner 9 12 800m 3:19.98 4
Jenna Klimt 12 12 800m 3:19.99
Sherrod Reed 12 12 100m 13.20 5
Nicholas Leonard 9 12 1600m 5:15.99 2
Matthew Hughes 11 12 1600m 5:29.99 3
Jarod Wende 12 12 1600m 6:47.99
Sherrod Reed 12 12 200m 27.25
Matthew Hughes 11 12 3200m 11:44.99 2
Jarod Wende 12 12 3200m 15:20.99 3
Jay Egan 9 12 400m 1:00.99 3
Sherrod Reed 12 12 400m 1:01.99
Nicholas Leonard 9 12 400m 1:01.99 4
Ryan Klimt 9 12 400m 1:10.99
Nicholas Leonard 9 12 800m 2:24.99 2
Jay Egan 9 12 800m 2:35.99 6
Ryan Klimt 9 12 800m 2:54.99
Athlete Gr GEv Event Length Place Tot
Jaclyn Nurre 10 12 Discus 39-00.00
Megan Clark 11 12 HighJ 4-06 1
Megan Clark 11 12 LongJ 12-11.50 2
Nicholas Leonard 9 12 HighJ 5-04 2
Sherrod Reed 12 12 LongJ 13-10.00 5
Key

Gr – Grade Level based on age of athlete
GEv – Grade Level of the event athlete participated in
Tot – Total athletes or teams in event


  • 2018 Cross Country

  • 2017 Cross Country

  • Track 2017

  • Cross Country 2016

  • Track 2016

  • Cross Country 2015

  • Track 2015

  • Cross Country 2013

    Midwest Homeschool Champions - 2013

  • Cross Country 2012

  • Track 2012

  • Cross Country 2011

  • Cross Country 2009

  • Cross Country 2004

    Legendary race - Maitland Park This is where it all began.