Athletic.net DASH Middle School Cross Country Results

Greenfield Park Team Run – August 17
Waukesha CC Festival – September 16
Elkhorn – September 20
WLC Warrior Invite – September 30
Kettle Moraine Lutheran – October 4
Grade School Challenge – October 13
Homeschool Championship – October 14

Greenfield Park Team Run

8/17/17
Female Athlete Grade Time Place
Julianna Caspers F5 13:16 1
Joy Rasch F7 14:38 2
Angela Walters F5 15:25 3
Grace Caspers F5 16:24 4
Savanna Bruton F6 17:26 5
Jenna Walters F7 18:29 6
Alexa Bruton F3 18:39 7
Male Athlete Grade Time Place
Ethan Blischke M8 10:44 1
Alexander Taylor M8 11:01 2
Leif Kostrzewa M7 11:06 3
Nathanael Chu M6 11:52 4
Seka Kostrzewa M4 12:32 5
Matthew Schaber M8 12:39 6
Silas Johnson M6 13:45 7
Charlie Johnson M4 13:47 8
Josiah Chu M4 13:52 9
Joshua Lipski M7 15:44 10
Elijah Pape M8 16:27 11
Noah Caspers M2 17:24 12

Waukesha Cross Country Festival

9/16/17
1.4 miles
Female Athlete Grade Time Place
Julianna Caspers F5 10:37 2-6g
Joy Rasch F7 11:37 6-7g
Bedalia Radtke F4 11:53 10-6g
Grace Caspers F5 12:51 11-6g
Savanna Bruton F6 12:58 14-6g
Angela Walters F5 13:26 20-6g
Talia Kostrzewa FK 13:28 21-6g
Mary LeSac F5 13:31 24-6g
Natalie Radtke F6 13:32 25-6g
Hannah Schaefer F7 14:27 18-7g
Hellena Hacker F4 14:47 33-6g
Alexa Bruton F3 14:55 34-6g
Jenna Walters F7 15:13 20-7g
Total Runners 49-6g 28-7g 24-8g
Male Athlete Grade Time Place
Ethan Blischke M8 8:19 2-8g
Alexander Taylor M8 8:34 4-8g
Nathanael Chu M6 9:33 4-6g
Leif Kostrzewa M7 9:34 6-7g
Kaden Hacker M8 10:17 21-8g
Matthew Schaber M8 10:54 30-8g
Silas Johnson M6 10:56 17-6g
Micah Chan M7 10:58 15-7g
Josiah Chu M4 11:06 23-6g
Charlie Johnson M4 11:20 26-6g
Noah Caspers M2 11:45 30-6g
Joshua Lipski M7 12:40 28-7g
Abiah Radtke M7 13:21 33-7g
Total Runners 49-6g 42-7g 42-8g
6th Girls Team Scores Total 1 2 3 4 5 (6) (7)
St Joan of Arc 31 1 3 4 11 12 (14)
DASH 44 2 8 9 10 15 (16) (18)
West Bend West 69 5 6 7 25 26
Jefferson MS 91 13 17 19 20 22
Horning 123 21 23 24 27 28 (29) (30)
6th Boys Team Scores Total 1 2 3 4 5 (6) (7)
West Bend West 28 2 3 6 7 10 (11) (12)
DASH 69 4 13 16 17 19
Richfield 70 5 9 15 20 21
Merton Area Running Club 88 1 14 23 24 26 (27)
St Joan of Arc 101 8 18 22 25 28
Girls Full Team Scores Total 1 2 3 4 5 (6) (7)
Jefferson MS 53 1 3 15 16 18 (21) (27)
St Joan of Arc 62 4 9 12 17 20 (42) (43)
Merton Area Running Club 75 5 6 13 22 29 (40) (51)
Waterford 123 10 11 32 33 37
Horning 125 2 14 25 35 49 (50) (55)
DASH 139 8 24 30 38 39 (44) (45)
Waukesha STEM Academy 162 7 28 34 46 47 (48) (52)
West Bend West 182 19 23 26 56 58
Riverside MS 215 31 36 41 53 54 (57) (59)
Boys Full Team Scores Total 1 2 3 4 5 (6) (7)
Jefferson MS 81 1 6 10 29 35 (60) (65)
DASH 84 2 4 19 20 39 (53) (55)
West Bend West 87 5 14 18 24 26 (27) (30)
Merton Area Running Club 102 8 11 13 33 37 (38) (51)
Riverside MS 125 9 25 28 31 32 (41) (46)
Waukesha STEM Academy 141 15 17 23 42 44 (45) (50)
Richfield 176 16 21 36 47 56 (68) (69)
St Joan of Arc 184 3 34 40 48 59 (61) (70)
St Kilian 212 7 22 54 57 72 (73) (74)
Horning 230 12 43 49 62 64 (67) (75)
Palmyra-Eagle MS 310 52 58 63 66 71 (76) (77)

Elkhorn

9/20/17
1.5 miles
Female Athlete Grade Time Place
Julianna Caspers F5 11:13 6-7g
Joy Rasch F7 11:43 15-7g
Savanna Bruton F6 12:55 29-7g
Grace Caspers F5 12:58 30-7g
Bedalia Radtke F4 12:59 32-7g
Angela Walters F5 14:14 47-7g
Hellena Hacker F4 14:15 48-7g
Jenna Walters F7 14:58 56-7g
Alexa Bruton F3 15:00 57-7g
Hannah Schaefer F7 15:09 58-7g
Mary LeSac F5 15:10 60-7g
Natalie Radtke F6 18:16 91-7g
Total Runners 95-7g 26-8g
Male Athlete Grade Time Place
Ethan Blischke M8 8:57 2-8g
Alexander Taylor M8 8:59 3-8g
Kaden Hacker M8 9:27 9-8g
Leif Kostrzewa M7 9:51 4-7g
Nathanael Chu M6 10:02 6-7g
Seka Kostrzewa M4 10:26 9-7g
Matthew Schaber M8 10:58 30-8g
Micah Chan M7 11:43 23-7g
Abiah Radtke M7 12:07 32-7g
Josiah Chu M4 12:09 33-7g
Noah Caspers M2 12:49 41-7g
Joshua Lipski M7 13:44 50-7g
Total Runners 77-7g 62-8g
Girls 7th Team Scores Total 1 2 3 4
East Troy 19 1 4 5 9
Elkhorn 34 3 7 10 14
Parkview 54 2 12 13 27
DASH 80 6 15 29 30
Lake Geneva 88 18 21 24 25
Fox River 89 8 22 28 31
Boys 7th Team Scores Total 1 2 3 4
Parkview 28 1 3 5 19
DASH 42 4 6 9 23
Elkhorn 44 7 11 12 14
Fox River 64 10 15 17 22
Lake Geneva 75 8 13 24 30
East Troy 106 2 20 26 58
Boys 8th Team Scores Total 1 2 3 4
Elkhorn 17 1 4 5 7
Lake Geneva 38 6 8 10 14
DASH 44 2 3 9 30
Parkview 60 11 15 16 18
East Troy 199 42 48 49 60

WLC Warrior Invite

9/30/17
1.6 miles
Female Athlete Grade Time Place
Julianna Caspers F5 11:51 17-6g
Joy Rasch F7 11:59 22-8g
Bedalia Radtke F4 12:21 26-6g
Myra Johnson F8 12:32 30-8g
Savanna Bruton F6 12:54 34-6g
Hellena Hacker F4 13:16 37-6g
Mary LeSac F5 13:41 48-6g
Grace Caspers F5 13:44 52-6g
Alexa Bruton F3 14:03 58-6g
Hannah Schaefer F7 14:20 45-8g
Jenna Walters F7 14:28 48-8g
Talia Kostrzewa FK 15:44 80-6g
Natalie Radtke F6 15:45 81-6g
Total Runners 107-6g 62-8g
Male Athlete Grade Time Place
Ethan Blischke M8 9:11 2-8g
Alexander Taylor M8 9:11 3-8g
Leif Kostrzewa M7 9:59 10-8g
Kaden Hacker M8 9:59 11-8g
Nathanael Chu M6 10:26 3-6g
Seka Kostrzewa M4 11:07 11-6g
Abiah Radtke M7 11:30 38-8g
Charlie Johnson M4 11:54 28-6g
Silas Johnson M6 12:03 34-6g
Josiah Chu M4 12:03 35-6g
Joshua Lipski M7 12:50 60-8g
Elijah Pape M8 12:51 61-8g
Noah Caspers M2 12:52 57-6g
Total Runners 108-6g 74-8g
Girls 6th Team Scores Total 1 2 3 4 (5)
St John Wauwatosa 32 5 7 9 10 (19)
Bethlehem Men Falls 53 2 13 15 23 (24)
Merton 74 4 8 11 51
Whitman 89 3 21 27 38 (41)
St Joan of Arc 102 1 12 44 45
DASH 104 17 25 30 32 (39)
Zion South Milwaukee 112 22 28 29 33 (34)
Christian Edu Leadership 121 5 26 35 55
Trinity Waukesha 125 18 31 36 40 (42)
Good Shep/Lamb of God 133 16 20 48 49 (57)
St Paul Fort Atkinson 147 14 37 46 50 (58)
St Marcus 195 43 47 52 53 (60)
Atonement 230 54 56 59 61
Girls 8th Team Scores Total 1 2 3 4 (5)
Bethlehem Men Falls 13 1 2 3 7
St John Vianney 28 4 5 8 11 (12)
Whitman 44 6 9 14 15 (17)
St John Wauwatosa 78 10 20 22 26
Christian Edu Leadership 79 16 19 21 23 (24)
DASH 83 13 18 25 27
Salam 118 28 29 30 31 (32)
Boys 6th Team Scores Total 1 2 3 4 (5)
St Paul Fort Atkinson 40 3 6 12 19 (27)
St John Mukwonago 43 4 10 11 18
DASH 64 2 9 24 29 (30)
St John Wauwatosa 71 1 15 23 32 (36)
Trinity Waukesha 76 5 7 31 33 (44)
Bethlehem Men Falls 98 20 21 22 35 (56)
St Paul Lake Mills 106 14 26 28 38 (45)
St Lucas 126 8 25 43 50
Good Shep/Lamb of God 141 17 34 42 48 (49)
Christ St Peter 156 13 41 47 55 (57)
Zion South Milwaukee 181 37 40 51 53 (54)
Atonement 183 16 46 60 61 (62)
Whitman 208 39 52 58 59
Boys 8th Team Scores Total 1 2 3 4 (5)
DASH 22 1 2 9 10 (28)
Christian Edu Leadership 43 5 7 12 19
Whitman 58 8 15 17 18 (29)
St John Wauwatosa 67 4 16 23 24 (32)
St Joan of Arc 81 3 20 25 33
Merton 88 11 21 26 30 (31)
St John Mukwonago 91 6 13 35 37
St Catherine Racine 97 14 22 27 34 (36)

Kettle Moraine Lutheran

10/04/17
2 miles-V
1.55 miles-JV
Female Athlete Grade Time Place
Julianna Caspers F5 14:18 12-V
Joy Rasch F7 15:33 47-V
Bedalia Radtke F4 16:15 62-V
Savanna Bruton F6 17:32 92-V
Hellena Hacker F4 17:34 96-V
Grace Caspers F5 17:41 99-V
Alexa Bruton F3 13:38 45-JV
Hannah Schaefer F7 13:44 49-JV
Angela Walters F5 13:46 50-JV
Mary LeSac F5 14:04 61-JV
Jenna Walters F7 14:42 72-JV
Talia Kostrzewa FK 15:08 83-JV
Natalie Radtke F6 16:01 102-JV
Total Runners 145-V 144-JV
Male Athlete Grade Time Place
Alexander Taylor M8 12:02 5-V
Ethan Blischke M8 12:09 6-V
Kaden Hacker M8 12:57 25-V
Leif Kostrzewa M7 13:29 42-V
Nathanael Chu M6 13:41 48-V
Matthew Schaber M8 14:17 79-V
Seka Kostrzewa M4 14:24 86-V
Abiah Radtke M7 15:36 146-V
Josiah Chu M4 11:19 15-JV
Micah Chan M7 12:19 36-JV
Joshua Lipski M7 12:35 40-JV
Noah Caspers M2 12:47 46-JV
Elijah Pape M8 13:02 53-JV
Total Runners 235-V 137-JV
Girls Varsity Team Scores Total 1 2 3 4 5 (6) (7)
Bethlehem Men Falls 41 3 4 8 11 15 (39) (83)
Slinger 80 9 10 12 24 25 (27) (28)
St Paul Grafton 80 1 5 19 22 33 (42) (45)
St John Wauwatosa 99 13 14 18 20 34 (35) (46)
Badger White 137 2 16 21 41 57 (59) (65)
Brookfield Academy 185 6 31 36 52 60 (61)
Badger Red 199 30 38 40 44 47 (49) (50)
Lumen Christi 215 23 26 29 62 75 (77)
DASH 227 7 37 48 67 68 (69)
Spartan Running 248 17 32 55 71 73
First Immanuel 291 51 54 56 64 66 (72)
Richfield 317 43 53 63 74 84
Pilgrim Men Falls 374 58 76 79 80 81
Trinity West Bend 401 70 78 82 85 86
Boys Varsity Team Scores Total 1 2 3 4 5 (6) (7)
Badger Red 105 8 18 23 26 30 (42) (43)
DASH 109 5 6 21 36 41 (66) (71)
St Paul Grafton 146 11 19 32 37 47 (55) (61)
Badger White 147 9 16 22 44 56 (81) (100)
Slinger 169 10 20 34 38 67 (79) (82)
Richfield 204 14 24 33 59 74 (76) (91)
St John Wauwatosa 210 7 17 57 64 65 (85) (87)
Christian Edu Leadership 224 4 29 54 68 69
Spartan Running 245 28 31 39 58 89 (99) (101)
Lumen Christi 256 12 35 52 77 80 (84) (88)
Good Shepherd 263 13 46 48 51 105 (106) (111)
First Immanuel 278 2 53 62 63 98 (107) (109)
Bethlehem Men Falls 320 25 45 73 75 102
Brookfield Academy 328 3 40 92 96 97 (129) (130)
Our Savior 355 15 27 78 117 118 (121) (124)
St Lucas 375 60 70 72 83 90 (110) (112)
Trinity West Bend 423 1 94 104 108 116
Bethlehem Sheboygan 455 49 86 93 113 114 (124) (125)
Granville 515 50 103 119 120 123 (128) (133)
Calvary 585 95 115 122 126 127 (131) (132)

Grade School Challenge

10/13/17
1.86 miles
Female Athlete Grade Time Place
Mary LeSac F5 16:32 157
Total Runners 161
Male Athlete Grade Time Place
Leif Kostrzewa M7 12:01 60
Seka Kostrzewa M4 12:48 117
Total Runners 185

Homeschool Championship

10/14/17
2 miles
Female Athlete Grade Time Place
Julianna Caspers F5 14:01 6
Joy Rasch F7 14:54 16
Bedalia Radtke F4 15:27 21
Julia Kowalinski F5 15:54 26
Hellena Hacker F4 16:23 31
Savanna Bruton F6 16:39 34
Alexa Bruton F3 17:43 47
Natalie Radtke F6 18:55 53
Total Runners 64
Male Athlete Grade Time Place
Ethan Blischke M8 12:00 1
Alexander Taylor M8 12:07 2
Kaden Hacker M8 12:48 6
Nathanael Chu M6 13:14 17
Matthew Schaber M8 13:57 25
Abiah Radtke M7 14:08 29
Josiah Chu M4 14:57 37
Joshua Lipski M7 17:23 51
Total Runners 56
Girls Team Scores Total 1 2 3 4 5 (6) (7)
Homeschool Eagles 17 1 2 3 4 7 (8) (11)
Holy Family Warriors 78 5 10 15 21 27 (29) (30)
DASH 80 6 14 17 20 23 (26) (34)
NEWCHAA 81 9 13 16 19 24 (31) (32)
Tri-State Flamingos 105 12 18 22 25 28 (33) (35)
Boys Team Scores Total 1 2 3 4 5 (6) (7)
Chippewa Valley 47 3 7 9 13 15 (29) (34)
DASH 50 1 2 6 17 24 (27) (33)
Homeschool Eagles 61 5 8 14 16 18 (19) (21)
NEWCHAA 110 4 10 26 30 40
Holy Family Warriors 115 11 12 20 35 37 (38) (39)
Tri-State Flamingos 129 22 23 25 28 31 (32) (36)

  • 2018 Cross Country

  • 2017 Cross Country

  • Track 2017

  • Cross Country 2016

  • Track 2016

  • Cross Country 2015

  • Track 2015

  • Cross Country 2013

    Midwest Homeschool Champions - 2013

  • Cross Country 2012

  • Track 2012

  • Cross Country 2011

  • Cross Country 2009

  • Cross Country 2004

    Legendary race - Maitland Park This is where it all began.